Aloes jest rośliną, o której śmiało można byłoby napisać książkę. To sukulent, którego najczęstszym, naturalnym miejscem występowania są pustynie i tereny półpustynne. Obecnie na świecie znanych jest około 350 odmian aloesu. W naszym kraju najczęściej występuje w postaci rośliny doniczkowej. 

Właściwości lecznicze aloesu

Jego zdrowotne właściwości zachwycają. Sok z aloesu działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgrzybicznie. Jest również pomocny w zabijaniu bakterii oraz pomaga odpowiednio nawilżyć skórę. Jego zbawienny wpływ doceniły też osoby zmagające się z wysokim poziomem cukru oraz alergicy. Ponadto aloes pozytywnie wpływa na naszą odporność.

Aloes – jak pielęgnować w domu?

Domowa pielęgnacja aloesu nie należy do specjalnie wymagających i poradzi sobie z nią nawet ogrodnik-amator, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z kwiatami. Wystarczy pamiętać o kilku najważniejszych elementach, które pozwolą pięknie urosnąć zakupionemu aloesowi.

Stanowisko / nasłonecznienie

Jak każdy sukulent, aloes należy do roślin sucholubnych, zatem uwielbia wysokie temperatury, dużo słońca (ale nie ostrego) i relatywnie małą ilość wody. Brak odpowiedniej ilości światła może spowolnić jego dalszy rozwój. Latem możemy go wystawić na balkon lub taras, nie zapominajmy jednak o ochronie przed deszczem. Zimą zapewnić aloesowi chłodne stanowisko – ok. 10-12 st.

Aloes – ziemia i podlewanie 

Najlepszym wyborem w przypadku tej rośliny będzie substrat torfowy lub ziemia znormalizowana, którą wcześniej wymieszamy z gliną i piaskiem. Jeśli chodzi o podlewanie – obficie, ale rzadko. Latem raz na 10-14 dni będzie odpowiednią częstotliwością, jednakże na kolejne podlanie zdecyduj się dopiero wtedy, kiedy ziemia już dobrze przeschnie. Zimą nieco rzadziej i oszczędniej. O ile? Wszystko zależy od temperatury panującej w mieszkaniu.

Kiedy nawozić i przesadzać aloes?

Aloes powinno się nawozić mniej więcej raz w miesiącu w okresie wiosenno-letnim. W tym celu najlepiej skorzystać z nawozu do kaktusów i sukulentów. Jeśli chodzi o częstotliwość przesadzania – na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, to zależy. Przede wszystkim od tego, ile lat ma nasza roślina oraz jak szybko się rozwija. Zazwyczaj robi się to jednak średnio co 2-3 lata. Gdy już zdecydujesz się na ten krok, pamiętaj, aby przesadzać swój aloes wyłącznie wiosną.