Fuksja przez lata była jednym z najpopularniejszych kwiatów, który gościł w niemalże każdym domu. Uznawana za kwiat bardzo ozdobny, obecnie występuje w ponad 12000 odmian – wszystko to za sprawą połączenia sił natury oraz starań nadwornych ogrodników, bowiem fuksja była bardzo popularną rośliną w ogrodach arystokracji. Obecnie chętnie uprawiamy ją w doniczkach, i choć jest kwiatem dość wymagającym, odpowiednio pielęgnowana z pewnością odpłaci się pięknym wyglądem.

Jak pielęgnować fuksję? 10 porad dotyczących uprawy fuksji

Chroń fuksję przed zimnem

Pamiętaj, że fuksja to kwiat tropikalny i względem temperatury bardzo delikatny. Fuksje zamierają już przy lekkim zimnie, dlatego na balkonie czy tarasie mogą stać jedynie od maja do października.

Fuksje lubią cień

Oczywiście nie znaczy to, że przez cały dzień mają stać tylko i wyłącznie w cieniu. Każde kwiaty lubią odrobinę słońca, ale fuksje z racji swojej delikatności lubią stać w półcieniu. Nie będzie odpowiadało im pełne nasłonecznienie, lecz delikatne promienie słońca rano i wieczorem w zupełności im wystarczą. Jeśli planujesz wystawić fuksję na balkon, zwróć na to uwagę – najlepiej, jeśli Twój balkon wychodzi na wschód lub zachód.

Suche powietrze nie współgra z fuksjami

Aby zachować fuksje w dobrym stanie, należy je opryskiwać. Oczywiście nie wyklucza to normalnego podlewania – jednak temperatura wody powinna mieć temperaturę otoczenia, aby roślina nie doznała „szoku termicznego”.

Najlepsza gleba do posadzenia fuksji

Oczywiście musi być żyzna i przepuszczalna. Jeśli chcesz posadzić fuksję w ogrodzie, wybierz glebę z pH 6-7, czyli glebę kwaśną, najlepiej z domieszką piasku czy torfu. Do uprawy fuksji w doniczce wystarczy zwykła ziemia do roślin doniczkowych wymieszana z piaskiem lub perlitem.

Nawożenie fuksji

Aby Twoja fuksja mogła być ozdobą mieszkania i co chwilę wypuszczać nowe kwiaty, nie możesz zapominać o odpowiednim nawożeniu. Najlepiej robić to raz w tygodniu – fuksja to wyczerpujący kwiat, który szybko wyczerpuje składniki zawarte w glebie.

Jaką donicę wybrać?

W jakiej donicy posadzić fuksję? Najbardziej odpowiednią doniczką dla fuksji będzie taka z dobrym drenażem – wprawdzie fuksje lubią wodę, ale nie znoszą jej zastoju, więc musisz zapewnić jej możliwość swobodnego odpłynięcia. Zatrzymanie wody w donicy fuksji może grozić uszkodzeniem jej korzeni.

Zimowanie fuksji

Jako iż fuksja to kwiat ciepłolubny, może stać na balkonie jedynie w trakcie ciepłych miesięcy. Tuż po rozpoczęciu jesieni należy zdjąć ją z balkonu, a następnie umieścić w chłodnym i zacienionym miejscu w domu. Najlepiej, aby temperatura miejsca do przechowywania fuksji wynosiła 5-10 stopni Celsjusza. Podczas chłodnych miesięcy nie wymaga ona nawożenia, a jedynie lekkiego i regularnego podlewania.

Rozmnażanie fuksji

Jeśli chcesz mieć jeszcze więcej fuksji, możesz spróbować metod jej rozmnażania. Wyróżniamy 2 typy rozmnażania fuksji: przy pomocy rozmnażania generatywnego z nasion bądź rozmnażania wegetatywnego z sadzonek czy odgałęzień pędowych. W ogrodnictwie najczęściej stosuje się rozmnażanie wegetatywne.

Fuksja i zapylanie

W Polsce najczęściej zapylają je fruczaki gołąbki, na świecie – kolibry – fruczaki, znane także pod nazwą dłużniec gwiaździk, to nic innego jak gatunek motyla, który żywi się m. in. nektarem fuksji. Jest aktywny głównie w ciągu dnia, a na swoje pożywienie wybiera rośliny o długich, wąskich kielichach.

Czy zapylona fuksja wydaje owoce?

Tak! Mało tego – owoce fuksji są jadalne, a wyglądem przypominają jagody. Możesz używać ich do dekoracji deserów czy ciast, jeść na surowo, a także sporządzić z nich likier czy syrop.