Sansewieria gwinejska to odmiana przepięknej rośliny, która należy do rodziny ciepłolubnych sukulentów. Posiada charakterystyczne, mieczowate liście, które wyróżniają go na tle sąsiadujących w jednym pomieszczeniu roślin. Przeważnie osiąga rozmiary 70-80 cm, jednak zdarzają się takie okazy, które przewyższają 1,5 m. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasza sansewieria nie urośnie do takich rozmiarów, istnieje alternatywa – wersja karłowata osiągająca maksymalnie 30 cm wysokości.

Sansewieria gwinejska – naświetlanie i stanowisko

Sansewieria, jak każda inna roślina należąca do grupy sukulentów, uwielbia ciepło, jasne, słoneczne miejsca, najlepiej przewiewn, dlatego świetnym miejscem dla tego zielonego przyjaciela będą okolice otwieranych okien. Idealna temperatura latem to okolice 22-24 st. Zimą również powinniśmy zadbać o relatywnie wysoką temperaturą – minimum 16 st. Co prawda, roślina ta poradziłaby sobie nawet z większym chłodem, ale warunkiem do spełnienia byłoby wtedy suche mieszkanie. W innym wypadku może zgnić.

Jak podlewać i jaką ziemię wybrać?

Najlepszym wyborem będzie ziemia znormalizowana, pomieszana wraz z gliną i piaskiem. W temacie podlewania – należy pamiętać, że sansewieria gromadzi wodę w swoich liściach, dlatego nie potrzebuję zbyt częstej troski ze strony właściciela. Wystarczy ją podlać raz na 3 tygodnie. Przelanie grozi zgniciem rośliny. Warto również odprowadzić nadmiar wody, jeśli do tego dojdzie.

Sansewieria gwinejska – nawożenie i przesadzanie

W okresie letnim sansewieria potrzebuje nawożenia średnio, co 2 tygodnie. Nie warto jej również zbyt często przesadzać. Optymalnym odstępem od jednego przesadzenia do drugiego będą 2-3 lata. Wszystko zależy od wieku naszej rośliny i tempa jej rośnięcia. Jeśli musisz już przesadzać, pamiętaj, żeby na dnie doniczki przygotować 2-3 cm warstwy drenażu.

Sansewieria gwinejska – czy warto przecierać liście?

Zraszanie liści w przypadku tej rośliny jest całkowicie zbędne, podobnie jak stosowanie jakichkolwiek nabłyszczaczy do kwiatów. Pozostawione krople wody na liściach w połączeniu z ostrym słońcem mogą poparzyć liście i zaszkodzić roślinie. Wystarczy, że lekko zmoczysz szmatkę i delikatnie przetrzesz nią liście. Taki zabieg w zupełności wystarczy.